Rośnie zagrożenie powodziowe. Ewakuowano mieszkańców gminy Izbica. W niedzielę od godz. 13 trwają również przygotowania do ewentualnej ewakuacji wsi w gm. Łaziska.
20:57
Na głównych rzekach woj. lubelskiego poziom wody na godz. 20.00 wynosi: w Annopolu: stan 697 cm (+12 cm/3 h) - stan alarmowy - 550 cm; w Puławach: 502 cm (+22/3 h) - stan ostrzegawczy 450, a alarmowy - 550 cm; w Dęblinie: 392 (+12 cm/3 h ) stan ostrzegawczy 400 cm a alarmowy 500 cm. Na Wieprzu w Krasnymstawie poziom wynosi 511 cm (+13/3h) i przekracza stan alarmowy o 41 cm. Na Krznie w Malowej Górze poziom wynosi 320 cm (+1/3 h) i o 20 cm jest przekroczony stan ostrzegawczy. Na Bystrzycy w Sobianowicach stan wynosi 263 (+2/12 h), stan ostrzegawczy 240 cm. Na bieżąco prowadzony jest monitoring rozwoju sytuacji.
16:50
W gminie Łaziska trwa umacnianie i podwyższanie wałów. Wójt gminy jest dobrej myśli i wierzy, że Łaziska są dobrze przygotowane do nadejścia fali kulminacyjnej.
13:35
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz przyjechał do gminy Łaziska.
Wójt gminy Łaziska zarządził, że możliwa będzie ewakuacja mieszkańców z terenów wsi: Kępa Solecka, Kępa Gostecka, Braciejowice, Zakrzów, Las Dębowy, Grabowiec, Wrzelów, Koło.
- Trwają przygotowania do ewentualnej ewakuacji. Ludzie są informowani o możliwym zagrożeniu i o tym, że ewakuacja jest możliwa. Jeśli tak, to nastąpiłoby to w poniedziałek. Zagrożenie na razie jest daleko - mówi Marcin Bielesz, rzecznik wojewody lubelskiego.
13:15
W Zamościu pracownicy socjalni Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie otrzymali od straży pożarnej wykaz posesji, na których straż interweniowała, i wyruszyli na wstępne szacowanie strat. Strażacy w dalszym ciągu pracują przy wypompowywaniu wody z posesji, a pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej nadal sprzątają miasto.
12:23
Najnowsza prognoza IMGW dotycząca stanu wody na Wiśle na następne 3 dni:
W poniedziałek w Annopolu poziom Wisły wyniesie 730 cm, we wtorek 690 cm, a w środę 590. W Puławach stan Wisły w poniedziałek ma według prognozy dojść do 600 cm, we wtorek do 695 cm, a w środę wyniesie 660 cm.
Sytuacja w gminie Izbica wywołana podtopieniami i wysokim stanem wody na Wieprzu jest już opanowana.
11:40
Izbica. Fot. robakk55
11:30
Wojewoda ogłosił w niedzielę alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego. Dla gmin: Annopol, Józefów n. Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz dolny, Janowiec, Puławy, Stężyca.
Alarm dotyczy miast: Puławy i Dęblin.
10:20
Zaplanowane na godzinę 14 posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostało odwołane. O godz. 12 w gminie Łaziska będzie komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał Wiesław Leśniakiewicz, by na miejscu sprawdzić stan zabezpieczenia wałów przeciwpowodziowych na Wiśle.
10:10
- Wojewoda Wojciech Wilk jest obecnie w gminie Izbica i na miejscu zapoznał się z sytuacją, która - podkreślam - nie pogarsza się - informuje Marcin Bielesz, rzecznik wojewody.
Godz. 9.05
Od godziny 8 w gminie Annopol obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Odpowiednie zarządzenie wydał burmistrz tego miasta Wiesław Liwiński. Od godz. 4 obowiązuje także alarm w gm. Izbica.
Na wodowskazie w Annopolu stan Wisły wynosi 600 cm i wzrósł o 30 cm w ciągu minionych 3 godzin. W Puławach stan Wisły to 440 cm (przyrost o 8 cm w ciągu ostatnich 3 godzin). Stan ostrzegawczy Wisły w Puławach to 450 cm. Poziom rzeki Wieprz w Krasnymstawie to 493 cm i przekracza ona tam stan alarmowy o 23 cm. Na rzece Krzna w Malowanej Górze poziom wynosi 314 cm i o 14 cm przekracza stan ostrzegawczy.
Godz. 8.00
Poziom wody na Wiśle w Annopolu wynosi 570 cm. Rzeka przybrała 22 cm od północy. W Puławach jest poziom 432 cm, w ciągu 6 godzin przybyło 12 cm wody (stan ostrzegawczy to 450 cm)
W Dęblinie Wisła jest na poziomie 346 cm, w ciągu 6 godzin przybyło tam 11 cm, stan ostrzegawczy wynosi 400 cm.
- Obecnie najgorsza sytuacja jest na rzece Wieprz. W Krasnymstawie ta rzeka przekroczyła stan alarmowy wynoszący 470 cm i stan wody jest na poziomie 488 cm - informuje Marcin Bielesz, rzecznik wojewody.
W miejscowości Tarnogóra (gm. Izbica), trzeba było ewakuować ok. 20 mieszkańców z podtopionych ok. 10 gospodarstw. Ewakuowane osoby umieszczone zostały w budynku Urzędu Gminy w Izbicy. Podtopione gospodarstwa zabezpieczali w nocy strażacy.
- Na miejsce jedzie komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Tadeusz Milewski i wojewoda Wojciech Wilk - mówi Bielesz.
Ok. godz. 11 ma tam dotrzeć fala kulminacyjna. Sytuacja jest spowodowana spuszczaniem wody ze zbiornika retencyjnego w Nieliszu.
W nocy odnotowano w województwie 97 interwencji spowodowanych przejściem gwałtownych burz i nawałnic, głównie w powiatach zamojskim, krasnostawskim i lubelskim.
W Zamościu strażacy usuwali skutki gwałtownej nawałnicy, która przeszła nad tym miastem w piątek wieczorem. - Jeszcze w trzech miejscach trwa wypompowywanie wody, już kończymy działania, nie ma nowych zgłoszeń - powiedział rano dyżurny wojewódzkiej komendy straży pożarnej Andrzej Walczak.
Stan pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje w nadwiślańskich powiatach: kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim, a alarm powodziowy - w gminach Łaziska, Wilków i Józefów nad Wisłą, a także w Krasnymstawie nad Wieprzem.
Zobacz jak w sobotę wyglądała sytuacja w regionie
Sobotnie gradobicie w miejscowości Świerże (pow. chełmski):
Stan wody w Wilkowie. Wideo z soboty: